Katari blen 12 aeroplanë luftarakë francezë Rafal - Bota Sot
Katari blen 12 aeroplanë luftarakë francezë Rafal

Azia

E hënë, 22 tetor 2018

Katari blen 12 aeroplanë luftarakë francezë Rafal

Më: 7 dhjetor 2017 Në ora: 14:46
Aeroplanë luftarakë

Sheiku i Katarit, Shimane Tamim bin Hamad Al Tani dhe presidenti francez Emmanuel Macron nënshkruan sot në Dohë kontratën në vlerë 12 miliardë dollarë, për blerjen e 12 aeroplanëve luftarakë francezë Daso Rafal, me mundësinë e blerjes edhe të 36 fluturakeve tjera.

Në të njëjtën kohë, dy vendet ranë dakord për blerjen e automjeteve të blinduara 490 VBCI nga kompania franceze Nekter.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test