Parlamenti filipinez zgjat gjendjen e jashtëzakonshme: Frikë nga ISIS - Bota Sot
Parlamenti filipinez zgjat gjendjen e jashtëzakonshme: Frikë nga ISIS

Azia

E mërkurë, 17 tetor 2018

Parlamenti filipinez zgjat gjendjen e jashtëzakonshme: Frikë nga ISIS

Më: 13 dhjetor 2017 Në ora: 11:20
Rodrigo Duterte

Parlamenti i Filipineve ka venmdosur që ta zgjas gjendjen e jashtëzakonshme në jug të vendit për shkak të rrezikut nga kërcënimet e terroristëve të ISIS-it.

Për të zgjatur vlefshmërinë e ligjit për futjen e situatës të propozuar nga presidenti Rodrigo Duterte, 240 përfaqësues të Dhomës së Përfaqësuesve dhe Senatit votuan, ndërsa 27 kundërshtuan. Ligji zbatohet për rajonin Mindanao dhe do të jetë i vlefshëm deri në fund të vitit 2018.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test