Gjykata në Japoni urdhëroi ndërprerjen e punës së reaktorit bërthamor - Bota Sot
Gjykata në Japoni urdhëroi ndërprerjen e punës së reaktorit bërthamor

Azia

E mërkurë, 17 tetor 2018

Gjykata në Japoni urdhëroi ndërprerjen e punës së reaktorit bërthamor

Më: 13 dhjetor 2017 Në ora: 17:42
Flamuri japan

Gjykata e Lartë e Hiroshimës ka vendosur sot se një reaktor bërthamor në jugperëndim të Japonisë nuk duhet të funksionojë, pasi është shumë afër një vullkani aktiv dhe mund të goditet nga shpërthimi i saj.

Vendimi i gjykatës do të ndikojë në heqjen e centralit bërthamor të Ikata 3, të vendosur në Ehime, 130 kilometra nga mali në të cilin ndodhet vullkani.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test