Alpinistja franceze i shpëton vdekjes nga mali më i lartë i Pakistanit - Bota Sot
Alpinistja franceze i shpëton vdekjes nga mali më i lartë i Pakistanit

Azia

E hënë, 19 nëntor 2018

Alpinistja franceze i shpëton vdekjes nga mali më i lartë i Pakistanit

Më: 28 janar 2018 Në ora: 10:09
Elisabeth Revol dhe Tomasz Mackiewicz

Një alpiniste franceze e bllokuar në krye të një prej maleve më vdekjeprurëse të Pakistanit është e sigurt pas një operacioni dramatik shpëtimi.

Megjithatë kërkimi për partnerin e saj polak, është pezulluar.

Elisabeth Revol dhe Tomasz Mackiewicz u ngjitën në Nanga Parbat, me nofkën “Mountain Killer”, kur u mbërthyen në 7,400m (24,280ft) të premten.

Një ekip elitës ngjitëse nga Polonia të cilët ishin në K2 aty pranë nxituan për shpëtim, duke e shkëmbyer malin brenda natës për të gjetur znj. Revol të gjallë.

Katër anëtarë të ekipit, të cilët kishin tentuar shkeljen për herë të parë të pikës më të lartë të Pakistanit, K2 – malit të dytë më të lartë në botë – u sollën në Nanga Parbat nga një helikopter ushtarak pakistanez.

Ata u rrëzuan rreth 1.000 metra poshtë vendndodhjes së fundit të njohur të alpinistëve të humbur.

Denis Urubko dhe Adam Bielecki filluan të ngjiten ndërsa Jaroslaë Botor dhe Piotr Tomala ngritën një kamp.

Kontakti me znj. Revol dhe Z. Mackieëicz ishte humbur pasi ekipi u ngjit në vendin e tyre të fundit të njohur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test