Kina krijon “pastruesin më të madh të ajrit në botë” për të luftuar ndotjen - Bota Sot
Kina krijon “pastruesin më të madh të ajrit në botë” për të luftuar ndotjen

Azia

E hënë, 19 nëntor 2018

Kina krijon “pastruesin më të madh të ajrit në botë” për të luftuar ndotjen

Më: 29 janar 2018 Në ora: 12:14
Ilustrim

Zyrtarët kinezë së fundi kanë zbuluar atë që mendohet të jetë pastruesi më i madh i ajrit në botë, sipas raporteve të qeverisë. Pastruesi i ajrit duhet të ndihmojë në zbutjen e niveleve të larta të mjegullës në Kinë dhe të përmirësojë cilësinë e përgjithshme të ajrit për ata që jetojnë në qytetin Xian.

Kulla ndodhet në Xian në provincën Shaanxi, ku hulumtuesit nga Instituti i Mjedisit Tokësor në Akademinë Kineze të Shkencave po vazhdojnë ta testojnë atë.

Në total, studiuesit raportuan se ai ka përmirësuar cilësinë e ajrit në një zonë 10 kilometra katrorë në Xian. Megjithatë, ky informacion i përditësuar vjen vetëm një ditë pasi Shanxi dhe rajonet e tjera kishin disa nga nivelet më të larta të ndotjes së ajrit në muajt e fundit. Ajo madje shkatërroi vijën e përmirësimeve të raportuara nga Pekini, Tianjin dhe 26 qytete të tjera në rajonet veriore të Kinës, të cilat kishin rënë në nivelet e ndotjes për mbi 33 për qind në fund të vitit të kaluar.

E megjithatë, kulla e pastrimit të ajrit mund të jetë shpresa që publiku ka nevojë për të luftuar këto numra jashtëzakonisht të lartë të ndotjes së ajrit. Kulla e pastrimit të ajrit ka funksionuar për disa muaj për t’iu dhënë kërkuesve mundësinë që të vazhdojnë testimin. Dhe tani, ekipi hulumtues është i gatshëm t’i bëj publike rezultatet e tij.

Kjo kullë është vetëm pjesë e një strategjie shumë më të madhe për të reduktuar ndotjen dhe mjegullën në të gjithë Kinën. Përveç pastruesve të ajrit, qeveria kineze gjithashtu planifikon të mbulojë gati një të katërtën e sipërfaqes së përgjithshme të vendit në pemë.

Në vitin 2013, Kina shpalli një “luftë” mbi mjegullën dhe miratoi një plan kombëtar veprimi për cilësinë e ajrit, që do të zgjaste pesë vjet. 10 masat kryesore për të trajtuar ndotjen atmosferike, sipas SCMP, përfshinin ristrukturimin industrial, përmirësimin e teknologjisë dhe monitorimin më efektiv të çështjeve.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test