Iran, arrestohet gruaja e dytë që protestoi kundër hixhabit - Bota Sot
Iran, arrestohet gruaja e dytë që protestoi kundër hixhabit

Azia

E martë, 16 tetor 2018

Iran, arrestohet gruaja e dytë që protestoi kundër hixhabit

Nga: A.S Më: 29 janar 2018 Në ora: 17:25
Pamje nga protesta e grave në Iran

Një grua e dytë është arrestuar në Iran pas që ajo doli për të protestuar kundër rregullave të detyrueshme për bartjen e hixhabit, shkruan “the Guradian”, përcjell “Bota sot”.

Teka sa po protestonte, ajo qëndronte në një kuti telekomi në një rrugë të Teheranit, duke hequr shaminë dhe duke e mbajtur atë lart në një shkop.

Protesta të tilla u mbajtën edhe në muajin e kaluar.

Në fotot e postuar në rrjetet sociale të hënën shihen të paktën tri gra të tjera duke qëndruar në krye të kutive të telekomit në Teheran, në shenje solidariteti për të drejtat e grave.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test