Stoltenberg kërkon zgjerimin e misionit të NATO-s në Irak - Bota Sot
Stoltenberg kërkon zgjerimin e misionit të NATO-s në Irak

Azia

E diel, 21 tetor 2018

Stoltenberg kërkon zgjerimin e misionit të NATO-s në Irak

Më: 13 shkurt 2018 Në ora: 15:00
Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se aleanca ushtarake është e gatshme të zgjerojë misionin trajnues në Irak.

Stoltenberg tha se pret që ministrat e Mbrojtjes të NATO-s të pajtohen rreth planifikimit të një misioni më të madh në Irak, gjatë takimit të tyre në Bruksel, më 14 dhe 15 shkurt.

“Vitet e përvojës në Afganistan na kanë mësuar se forcimi i trupave lokale është një nga mjetet tona më të mira në luftën kundër terrorizmit", tha shefi i NATO-s në një konferencë për media në Bruksel.

Misioni trajnues i NATO-s në Irak është themeluar në vitin 2004 për ta ndihmuar këtë vend në krijimin e forcave efektive të sigurisë.

Misioni ka trajnuar mbi 5,000 pjesëtarë të stafit ushtarak të Irakut dhe 10,000 policë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test