Qindra gra marshojnë për të drejtat e tyre në Kabul - Bota Sot
Qindra gra marshojnë për të drejtat e tyre në Kabul

Azia

Qindra gra marshojnë për të drejtat e tyre në Kabul

Më: 8 mars 2018 Në ora: 12:37
Sima Samar, foto nga arkivi

Qindra gra kanë marshuar sot në kryeqytetin afgan, Kabul, për të shënuar Ditën Ndërkombëtare të Gruas dhe t’iu rikujtojnë autoriteteve se ende ka shumë për të bërë në ngritjen e zërit të grave, sigurimit të edukimit të tyre dhe mbrojtjes ndaj dhunës në rritje.

Udhëheqësja e Komisionit të pavarur për të Drejtat e Njeriut, Sima Samar, u është drejtuar grave që janë pjesëtare në forcat e sigurisë së Afganistanit.

“Siguria juaj përfaqëson sigurinë e të gjitha grave afgane”, ka thënë ajo, duke u rikujtuar grave në uniformë që të raportojnë çdo abuzim në këtë komision.

Samar ka thënë se askush nuk ka të drejtë të komentojë në pamjen e tyre fizike apo të flasë për to me mosrespekt.

Situata në përgjithhësi për gratë afgane është përmirësuar në dekadën e fundit, kryesisht në zonat urbane, mirëpo ato që jetojnë në zonat ruale dhe pjesë të tjera të shtetit përballen me diskriminim dhe dhunë.

Grupet për të drejtat e njeriut, duke përfshirë, Human Rights Watch kanë shprehur shqetësime për të drejtat e grave në Afganistan.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test