Vazhdojnë bombardimet në Ghouta – bilanci i viktimave arrin mbi 1 mijë - Bota Sot
Vazhdojnë bombardimet në Ghouta – bilanci i viktimave arrin mbi 1 mijë

Azia

Vazhdojnë bombardimet në Ghouta – bilanci i viktimave arrin mbi 1 mijë

Më: 11 mars 2018 Në ora: 12:51
Ghouta

Më shumë se një mijë civilë të vrarë është bilanci i fundit i viktimave pas betejave të ashpra që po zhvillohen në Ghouta-n Lindore vetëm në 21 ditët e fundit.

Kështu ka bërë të ditur një monitorues i luftës në Siri, ndërsa numri i vdekjeve të regjistruara nga Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut, përfshin 227 fëmijë dhe 154 gra.

Sipas Al Jazeera, përveç viktimave, të paktën 4,378-të persona të tjerë kanë mbetur të plagosur si pasojë e luftimeve të ashpra në mes ushtrisë siriane dhe grupeve rebele.

“Bombardimet u përqendruan në strehimore dhe xhami nëntokësore dhe vendet që njerëzit janë përpjekur të fshihen, për shkak të bombardimeve të vazhdueshme”,  ka thënë një aktivist i Doumas, Abdelmalik Aboud.

Rritja e numrit të të vrarëve, vjen në mes të kërkesave të një sulmi tjetër kimik brenda natës në qytetin e Arbin në Ghouta Lindore, një periferi të kryeqytetit, Damask.

Luftime të fuqishme raportohet se janë duke vazhduar edhe këtë të diel.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test