Pakistan: Vriten dy të krishterë, IS merr përgjegjësinë për sulmin - Bota Sot
Pakistan: Vriten dy të krishterë, IS merr përgjegjësinë për sulmin

Azia

Pakistan: Vriten dy të krishterë, IS merr përgjegjësinë për sulmin

Më: 16 prill 2018 Në ora: 08:38
Pakistan

Zyrtarët pakistanezë kanë njoftuar se dy të krishterë janë vrarë gjatë të shtënave jashtë një kishe në jugperëndim të vendit.

Grupi militant, Shteti Islamik ka marrë përgjegjësinë për sulmin e 15 prillit jashtë një kishe në qytetin Quetta.

Zyrtari policor, Ataullah Shah ka thënë se besimtarët e krishterë ishin duke u kthyer në shtëpinë e tyre, kur një person që ishte duke lëvizur me një motoçikletë ka hapur zjarr drejt tyre.

Shah ka thënë se edhe tetë të krishterë të tjerë janë plagosur dhe janë dërguar në spital.

Militantët edhe në të kaluarën kanë kryer sulme ndaj të krishterëve dhe minoriteteve të tjera fetare, përshirë edhe ndaj myslimanëve shiitë.

Të krishterët përbëjnë më pas se dy për qind të popullsisë në Pakistan,shtet me shumicë myslimane. Ata përballen me diskriminim dhe dhunë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test