Televizioni sirian raporton për sulme me raketa në Homs - Bota Sot
Televizioni sirian raporton për sulme me raketa në Homs

Azia

Televizioni sirian raporton për sulme me raketa në Homs

Më: 17 prill 2018 Në ora: 09:35
Ilustrim

Televizioni shtetëror i Sirisë tha se mbrojtja ajrore e këtij vendi ka goditur disa rekata që kanë pasur në shënjestër bazën ajrore Shajrat.

Raporti nuk tregoi se kush mund t'i ketë hedhur raketat mbi rajonin Homs, por e cilësoi aktin si "agresion".

Reuters citoi zëdhënësin e Pentagonit, Eric Pahon, të ketë thënë se "aktualisht nuk ka aktivitet ushtarak të SHBA-së në atë zonë".

"Nuk kemi detaje shtesë për të ofruar", tha Pahon.

Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Franca kanë hedhur mbi 100 raketa në Siri, më 14 prill, duke goditur tre objekte të armëve kimike.

Operacioni u krye në përgjigje të sulmit të dyshuar kimik, që ka ndodhur më 7 prill në qytetin Duma dhe që dyshohet se është kryer nga forcat qeveritare siriane.

Dhjetëra persona besohet se janë vrarë në këtë sulm.

SHBA, vitin e kaluar, ka sulmuar bazën ajrore Shajrat, në përgjigje të një tjetër sulmi kimik në qytetin Khan Sheikhun.

Siria e ka mohuar përgjegjësinë për këtë sulm, i cili ka lënë të vrarë së paku 80 njerëz.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test