Xhirime sekrete të “skllavëve” të Kim Jong-un - Bota Sot
Xhirime sekrete të “skllavëve” të Kim Jong-un

Azia

E martë, 16 tetor 2018

Xhirime sekrete të “skllavëve” të Kim Jong-un

Më: 22 prill 2018 Në ora: 12:03
Pamje nga xhirimet

Më shumë se 150,000 punëtorë janë dërguar jashtë Koresë së Veriut si pjesë e një rrjeti të dukshme të “punës së eksportuar të detyruar".

Kështu ka treguar një hulumtim nga ana e grupeve që punojnë për mbrojtjen e të të drejtave të njeriut dhe gazetarëve. Një hetim  përbashkët i Kinës, Rusisë dhe Polonisë tregon xhirime të punëtoreve “skllavë” të Kim Jong-un, siç raportojnë mediat ndërkombëtare. Një ish-zëvendës ambasador i Koresë së Veriut në Britani, ka deklaruar se para të gatshme të dërguara nga punëtorët kontribuojnë në  ambiciet bërthamore të Kim Jong-un.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test