Anwar Ibrahimi i Malajzisë lirohet nga burgu - Bota Sot
Anwar Ibrahimi i Malajzisë lirohet nga burgu

Azia

E hënë, 22 tetor 2018

Anwar Ibrahimi i Malajzisë lirohet nga burgu

Më: 16 maj 2018 Në ora: 09:16
Anwar Ibrahim

Politikani i reformës malajziane Anwar Ibrahim është liruar nga burgu, duke përshkruar fitore zgjedhore të partisë së tij si “një agim i ri për Malajzinë”.

Pasi u pa si një udhëheqës i ardhshëm, ai u burgos për akuza për sodomi dhe korrupsion.

Kryeministri i ri i Malajzisë Mahathir Mohamad kërkoi një falje për Anwar, i cili u dha të mërkurën në mëngjes.

Mahathir ka premtuar të heqë dorë nga zoti Anwar për t’u bërë kryeministër brenda dy vjetësh.

Politikanët u burgosën për herë të dytë tre vjet më parë për atë që tha ai u akuzuan për sodomi.

Pas lirimit të tij, ai tha në një konferencë për shtyp se falënderoi popullin e Malajzisë, “i cili qëndronte pranë parimeve të demokracisë dhe lirisë”.

Për vite të tëra Anwar kreu lëvizjen opozitare të Malajzisë, e cila sapo ka mundur ish-partinë në pushtet për herë të parë në historinë e vendit.

Fitorja e zgjedhjeve të javës së kaluar pasoi një pajtim midis Anwar dhe 92-vjeçarit Mahathir, i cili e shkarkoi dhe e burgosi atë 20 vjet më parë gjatë mandatit të tij të parë si kryeministër.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test