Indi: Turistëve iu kërkohet të mos shkojnë për shkak të krizës për ujë për pije - Bota Sot
Indi: Turistëve iu kërkohet të mos shkojnë për shkak të krizës për ujë për pije

Azia

E hënë, 15 tetor 2018

Indi: Turistëve iu kërkohet të mos shkojnë për shkak të krizës për ujë për pije

Më: 31 maj 2018 Në ora: 21:08
Indi

Banorët po përdorin mediat sociale për të kërkuar nga turistët që të shmangin zonën e Shimla pasi kanë mungesë furnizimi me ujë për pije.

Banorët e pikës  piktoreske të kodrës indiane, Shimla, po i lusin turistët të qëndrojnë larg mes një mungese të ashpër të ujit të pijshëm që po krahasohet me krizën e ujit në Cape Town.

Qyteti Himalayan ishte ish-kryeqyteti veror i Rajut britanik dhe vazhdon të jetë popullor me indianët që ikin nga vera e nxehtë në rrafshin Gangetic. Furnizimet e ujit kanë qenë kritikisht të ulëta për të paktën tre vitet e fundit, por përfunduan plotësisht më 20 maj.

Pakënaqësia ka detyruar 172,000 banorë të qytetit të rreshtohen për orë të tëra çdo ditë për të mbledhur ujë nga cisternat e furnizuar nga qeveria, për të pirë ujë të ambalazhuar ose për të paguar çmime të larta për "mafiozën e tankerëve" - furnizuesit privatë të akuzuar për hedhjen e ujit nga publiku furnizimit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test