Presidenti egjiptian betohet për mandatin e dytë - Bota Sot
Presidenti egjiptian betohet për mandatin e dytë

Azia

E martë, 20 nëntor 2018

Presidenti egjiptian betohet për mandatin e dytë

Më: 2 qershor 2018 Në ora: 15:10
Abdel Fattah al-Sisi

Presidenti egjiptian Abdel Fattah al-Sisi është betuar për mandatin e dytë katër vjecar, të cilin e fitoi me vetëm një kundërshtar. Sisi u betuar para Parlamentit më 2 qershor, përmes masave të larta të sigurisë në Kairo.

Mbështetësit e presidentit thonë se ai ka vendosur stabilitet dhe siguri në vend, por kritikët e akuzojnë për pengim të lirisë së mediave.

Ai fitoi mandatin e parë më 2014, një vit pas përfundimit të mandatit të presidentit Muhammad Morsi.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test