Kina: Ne po vendosim ushtrinë në territorin tonë - Bota Sot
Kina: Ne po vendosim ushtrinë në territorin tonë

Azia

E shtunë, 20 tetor 2018

Kina: Ne po vendosim ushtrinë në territorin tonë

Më: 2 qershor 2018 Në ora: 22:20
Kina

Kina i hodhi poshtë sot deklaratat e zyrtarëve amerikanë se Pekini po i frikëson fqinjët e saj, duke vendosur trupa në Detin e Kinës Jugore.

Gjenerali i ushtrisë kineze, Ai Lei theksoi se Kina mund të vendosë ushtrinë dhe armët e saj në territorin e saj.

Një zyrtar ushtarak amerikan është ankuar për vendimin e Qeverisë së Kinës Jugore për të vendosur raketat në detin e saj, duke konsideruar se Kina po frikëson fqinjët e saj.

Gjashtë vende kanë pretendime konkurruese në det, por tensionet janë rritur në vitet e fundit dhe Kina ka mbështetur kërkesën e saj me ndërtimin e ishullit dhe patrullimet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test