Në Kore të Veriut, Kim Jong-un e quajnë “lideri vampir” sepse ai bën… - Bota Sot
Në Kore të Veriut, Kim Jong-un e quajnë “lideri vampir” sepse ai bën…

Azia

E premte, 19 tetor 2018

Në Kore të Veriut, Kim Jong-un e quajnë “lideri vampir” sepse ai bën…

Më: 9 qershor 2018 Në ora: 09:47
Kim Jong-un

Në Kore të Veriut, shtet ky ku lideri Kim Jong-un ka status pothuajse të barabartë me zotin, vënia në pikëpyetje e vendimeve, veprimeve dhe pretendimeve të tija është e paimagjinueshme për shumëkënd. Banorët aty mësojnë qysh nga fëmijëria se ai është i gjithëdijshëm, ndërsa urdhërohen t’i raportojnë kundërshtarët – qofshin ata edhe anëtarë të familjes, shkruan BB.

Me të folur haptas, tregtarja Sun Hui – që nuk është emri i saj i vërtetë – e di se po e vë jetën e saj në rrezik të madh.“Kryesisht, njerëzit e kritikojnë Kim Jong-unin se është një afarist”, thotë ajo, duke e reflektuar pakënaqësinë e kudondodhur. “Njerëzit thonë se ai sillet njësoj sikurse ne, porse i merr paratë tona”.“(Ata thonë se) vocërraku e përdor kokën për t’i përthithur paratë tona si një vampir i vogël” …

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test