Talebanët pajtohen për tre ditë armëpushimin për Bajram - Bota Sot
Talebanët pajtohen për tre ditë armëpushimin për Bajram

Azia

E martë, 20 nëntor 2018

Talebanët pajtohen për tre ditë armëpushimin për Bajram

Më: 9 qershor 2018 Në ora: 13:42
Qeveria njoftoi një armëpushim të njëanshëm më parë këtë javë.

Talebanët kanë njoftuar një armëpushim tre-ditor me forcat afgane për festën e Bajramit, por kjo nuk do të aplikohet për forcat e huaja.

Grupi i drejtoi luftëtarët e saj për të ndaluar të gjitha operacionet sulmuese gjatë pushimeve, edhe pse ata sulmuan.

Kjo është hera e parë që talebanët kanë rënë dakord për një armëpushim që nga pushtimi i vitit 2001 i udhëhequr nga SHBA.

Qeveria njoftoi një armëpushim të njëanshëm më parë këtë javë.

Presidenti afgan, Ashraf Ghani, tha se lëvizja talebane ishte një mundësi për militantët që ta kuptonin. "Fushata e tyre e dhunshme" nuk ishte "t'i fitonte zemrat dhe mendjet, por edhe largimin e popullit afgan nga shkaku i tyre".

Forcat qeveritare nuk do të ndalojnë luftimin e militantëve të tjerë, si grupi i Shtetit Islamik (IS).

Deklarata e qeverisë afgane për një armëpushim - oferta e parë e pakushtëzuar e një armëpushimi nga kjo qeveri - ndjek një takim të klerikëve fetarë, të cilët më parë këtë javë nxorën një fatwa që dënonte dhunën militante si jo-islamike.

Klerikët ishin në shënjestër të një sulmi vetëvrasës të pretenduar nga IS, i cili vrau 14 vetë në hyrjen e çadrës së tyre të paqes në Kabul.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test