Të paktën 20 të vdekur nga dy sulme në Afganistan - Bota Sot
Të paktën 20 të vdekur nga dy sulme në Afganistan

Azia

E diel, 21 tetor 2018

Të paktën 20 të vdekur nga dy sulme në Afganistan

Më: 11 qershor 2018 Në ora: 11:00
Personel i sigurisë afgane, ilustrim.

Të paktën 15 anëtarë të forcave të sigurisë afgane janë vrarë më 11 qershor, si pasojë e një sulmi të militantëve talibanë në provincën veriore, Kunduz, kanë njoftuar zyrtarët.

Anëtari i Këshillit të provincës, Aminullah Ayaddin, ka thënë se sulmi në distritin Qala-e Zal, ka ndodhur pasi ushtarët kanë qenë duke ngrënë ushqim në kohën e syfyrit.

Në mesin e personave të vrarë janë dhjetë ushtarë dhe pesë policë.

Në të njëjtën kohë është sulmuar edhe kryeqyteti i provincës lindore Nangarhar, ndonëse detajet nuk janë bërë të ditura.

Sulmi duket se kanë pasur cak, Departamentin e Edukimit në Jalalabad, kanë thënë zyrtarët.

Në provincën lindore Ghazni, një bombë rrugore ka lënë të vdekur gjashtë persona, ka njoftuar një zyrtar lokal.

Zëdhënësi i kësaj province Arif Noori, ka thënë se gra dhe fëmijë kanë qenë në mesin e të vdekurve pas shpërthimit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test