Protesta për Xhaminë në Kinë nxjerr cenimin e lirisë fetare - Bota Sot
Protesta për Xhaminë në Kinë nxjerr cenimin e lirisë fetare

Azia

Protesta për Xhaminë në Kinë nxjerr cenimin e lirisë fetare

Më: 11 gusht 2018 Në ora: 22:41
Ilustrim

Mijëra demonstrues u mblodhën para një Xhamie në Kinë, për të ndaluar rrënimin e saj nga qeveria atje. Duke kundërshtar kështu edhe politikat e ashpërsuara të Pekinit ndaj të ardhmes së Islamit në vend.

Në të gjithë vendin, zyrtarët kinezë kanë kërkuar të kufizojnë liritë fetare për myslimanët si pjesë e një përpjekjeje të gjerë për t'i sjellë besimtarët në përputhje me diktaturat e Partisë Komuniste në pushtet.

Protestuesit filluan të mblidheshin të enjten para afatit kohor për prishjen e xhamisë së madhe në qytetin Weizhou në rajonin verior Ningxia, në mënyrë që ta ndalojnë rrënimin.     

Video të postuara në mediat sociale gjatë dy ditëve të fundit tregojnë se qindra protestues u mblodhën para ndërtesës, ndërsa policia i qëndron asaj pranë për të parandaluar trazira apo reaguar në rast të eskalimit të situatës.

“Duke mbajtur flamuj kinezë, ata u ulën në heshtje para ndërtesës dhe u grumbulluan rreth një sheshi të madh, përpara se të shkonin në namazin e së premtes”, raporton AP duke publikuar edhe disa video të cilat nuk ka arritur të vërtetojë se kush i ka publikuar në rrejte të ndryshme sociale.

Qeveria kineze tha se bëhet fjalë për një ndërtesë e paligjshme. Megjithatë protestuesit po proklamojnë se  Xhamia ka disa qindra vjet histori në qytetin në fjalë.

Xhamia thuhet se u rindërtua gjatë dy viteve të fundit, sipas dokumenteve qeveritare, por procesi i licencimit nuk u menaxhua me kujdes dhe disa zyrtarë morën një "paralajmërim serioz" nga një komitet disiplinor lokal.

Në këtë proces, fasada u ndryshua nga stili i saj i mëparshëm kinez - duke mbuluar çatitë e mbuluara me tjegulla të ngjashme me një tempull budist - me atë që përshkruhet shpesh në Kinë si një dizajn arab, me kupola dhe gjysmë shekuj.

Dokumenti - i cili nuk mund të vërtetohej nga AFP - tha se nëse ndërtesa nuk do të shkatërrohej nga e premtja, më 10 gusht “me forcë dhe qeveria do të pranonte përgjegjësinë për pasojat".

Islami është një nga pesë fetë e njohura zyrtarisht në Kinë, ku ka afro 23 milionë myslimanë.

Mediat botërore raportojnë  për presion në ngritje nga Partia Komuniste për të shtypur liritë fetare dhe penguar rritjen e Islamit në Kinë.

Udhëheqësit më të lartë të Kinës kohët e fundit kërkuan "Sinicizimin" e praktikës fetare - duke e sjellë atë në përputhje me vlerat tradicionale kineze dhe kulturën - dhe rregulloret e reja mbi çështjet fetare hynë në fuqi në shkurt, duke shkaktuar shqetësim midis grupeve që mbrojnë  të drejtat e njeriut dhe liritë fetare. /KosovaPress/

Masat e rritën mbikëqyrjen shtetërore të fesë në një përpjekje për të "bllokuar ekstremizmin" dhe në zonat me popullsi të konsiderueshme muslimane, autoritetet kanë hequr simbolet islamike, të tilla si gjysmëhënat, nga hapësira publike.

Në rajonin e largët perëndimor të Xinjiang, gjërat kanë shkuar shumë më larg, me ndëshkimin e ashpër të muslimanëve për shkeljen e rregullave që ndalojnë mjekrën dhe burkat, madje edhe për posedimin e Kuranit të paautorizuar.

Shqetësimet rreth humbjes së xhamisë në Ëeizhou duket se po përhapen të shtunën, pasi myslimanët në rajone të tjera shprehën solidaritet me protestuesit

"Ne presim qetësisht të shohim se problemi zgjidhet në mënyrë të kënaqshme", tha një letër e hapur e postuar në Ëeibo nga një xhami në provincën Shanxi.

Nëse nuk është kështu, "ne rezervojmë të drejtën ligjore për të shkuar në Ningxia ose të bëjmë thirrje qeverisë qendrore për të bërë peticionin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...