Iran: Parlamenti shkarkon ministrin e Ekonomisë - Bota Sot
Iran: Parlamenti shkarkon ministrin e Ekonomisë

Azia

Iran: Parlamenti shkarkon ministrin e Ekonomisë

Më: 26 gusht 2018 Në ora: 15:02
Masoud Karbasian

Parlamenti i Iranit ka votuar për të shkarkuar ministrin për Çështje Ekonomike, teksa Qeveria e presidentit Hassan Rohani po përballet me pakënaqësi në rritje, për shkak të gjendjes ekonomike të vendit.

Në Parlament,137 ligjvënës votuan për shkarkimin e Masoud Karabasian, duke thënë se ai ka qenë “i paaftë për të përmirësuar ekonominë e vendit”. Ndërkaq, 121 ligjvënës votuan që Karabasian të vazhdojë udhëheqjen e Ministrisë së Ekonomisë.

Shkarkimi i ministrit të Ekonomisë, vjen në kohën e përkeqësimit të gjendjes ekonomike në vend, pas rivendosjes së sanksioneve nga Shtetet e Bashkuara.

SHBA u tërhoq nga marrëveshja bërthamore mes Teheranit dhe fuqive botërore të arritur më 2015 dhe rivendosi sanksione të ashpra ekonomike ndaj Iranit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...