Afganistani, Pakistani e talebanët do të provojnë të gjejnë paqen - Bota Sot
Afganistani, Pakistani e talebanët do të provojnë të gjejnë paqen

Azia

E diel, 21 tetor 2018

Afganistani, Pakistani e talebanët do të provojnë të gjejnë paqen

Më: 15 shtator 2018 Në ora: 18:24
Afganistani dhe Pakistani kanë rënë dakord të zhvillojnë një konferencë, si pjesë e një procesi paqësor.

Sibghatullah Ahmadi, zëdhënës i Ministrisë së Punëve të Jashtme, u tha gazetarëve në Kabul se marrëveshja u arrit në takimet midis zyrtarëve të lartë afganë dhe ministrit të jashtëm të Pakistanit, Shah Mehmood Qureshi.

Pa specifikuar një datë, zëdhënësi tha se takimi do të zhvillohej së shpejti dhe të dy palët gjithashtu u pajtuan për përpjekjet e përbashkëta për t’i sjellë talebanët në tryezën e negociatave dhe të mbajnë një konferencë të dijetarëve fetarë.

Qureshi arriti në Kabul në mëngjes dhe ky është udhëtimi i tij i parë jashtë shtetit, kjo nënkupton rëndësinë që Islamabad i jep Afganistanit.

Ai u takua me presidentin afgan Mohammad Ashraf Ghani, në pasdite në Arg , pallatin presidencial.

Sipas Anadolu Agency, gjatë takimit, të dy palët diskutuan mbi sigurinë, paqen dhe stabilitetin në rajon, kundër-terrorizmin dhe Planin e Veprimit Afganistan-Pakistan për paqen dhe solidaritetin, sipas një deklarate të lëshuar nga zyra e Ghanit.

Në vitin 2015, Pakistani priti bisedimet e drejtpërdrejta midis talibanëve dhe një anëtari të lartë të qeverisë afgane, por njoftimi i vdekjes së kryetarit taleban, Mullah Omar, rezultoi se këto bisedime nuk do të mbaheshin.

Talibanët në Afganistan hodhën poshtë një ofertë të dytë të armëpushimit nga administrata e Ganës muajin e kaluar duke insistuar në daljen e trupave të huaja dhe bisedimeve të drejtpërdrejta me Shtetet e Bashkuara.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test