Indonezi: Tërmeti kthen tokën në ujë - Bota Sot
Indonezi: Tërmeti kthen tokën në ujë

Azia

Indonezi: Tërmeti kthen tokën në ujë

Më: 3 tetor 2018 Në ora: 00:00
Indonezi

Në qytetin e shkatërruar nga tërmeti dhe cunami në Palu në Indonezi toka u shndërrua në ujë, duke thithur brenda saj lagje të tëra.

Pamjet e publikuara nga mediat ndërkombëtare tregojnë shtëpi dhe ndërtesa që zhyten në baltë, apo rrëzohen si pasojë e shndërrimit të tokës në ujë. Besohet se nën tokë mund të ketë edhe njerëz, që u përpinë papritur.

Ky fenomen natyral, i njohur si lëngëzim, ndodh gjatë një tërmeti, kur dridhjet bëjnë që shtresat kompakte të rërës dhe tokës të përzihen në një miks vdekjeprurës që mund të krijojë efekt të ngjashëm me atë të një grope thithëse.

Skena apokaliptike në Indonezi/ 844 viktima nga tërmeti dhe cunami, mijëra nën rrënoja  

Cunami, i cili u shkaktua nga një tërmet me magnitudë 7.5, mori përpara një qytet të tërë me një shpejtësi prej 804 km/h.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test