Indi, policëve në aeroporte u kërkohet të qeshin më pak - Bota Sot
Indi, policëve në aeroporte u kërkohet të qeshin më pak

Azia

Indi, policëve në aeroporte u kërkohet të qeshin më pak

Më: 10 tetor 2018 Në ora: 12:31
Ilustrim

Policëve në aeroportet e Indisë u është kërkuar të qeshin më pak. Ky vendim është marrë duke u justifikuar se, atmosfera festive mund të krijojë idenë e mungesës së sigurisë dhe është kërcënim për sulme terroriste.

Forca Industriale e Sigurisë së këtij shteti, e cila është përgjegjëse për sigurinë e fluturimeve, ka kërkuar nga stafi që të jenë “më vigjilentë sesa të shoqërueshëm”.

Ata do të kalojnë nga një “sistem i buzëqeshjeve të shpeshta”, në “sistemin e buzëqeshjeve të mjaftueshme”, ka njoftuar “Indian Express”.

Zyrtarët kanë thënë se shoqërizimi i tepërt i ekspozon aeroportet ndaj sulmeve të mundshme terroriste.

Drejtori i përgjithshëm i organizatës, Rajesh Ranjan ka thënë madje se sulmi i 11 shtatorit 2001 në Shtetet e Bashkuara ka ndodhur pikërisht “për shkak të karakteristikave shumë miqësore”.

Mirëpo kjo nuk është hera e parë, që zyrtarëve policorë u bëhen kërkesa të tilla. Më parë, atyre u është kërkuar të dobësohen apo të rrisin mjekrën, sepse duken më të besueshëm.

Për dallim nga ky vend, policia e Nepalit ka punësuar 600 trajnerë në vitin 2014 për të ndihmuar zyrtarët policorë të kenë sjellje më miqësore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...