Ministri indian jep dorëheqje pas akuzave për sulme seksuale - Bota Sot
Ministri indian jep dorëheqje pas akuzave për sulme seksuale

Azia

Ministri indian jep dorëheqje pas akuzave për sulme seksuale

Më: 17 tetor 2018 Në ora: 19:42
Ilustrim

Ministri i Jashtëm i Indisë, MJ Akbar, dha dorëheqje pasi disa gra e akuzuan atë për ngacmime dhe sulme seksuale.

Ish-redaktori i shquar i gazetave është figura e profilit më të lartë që akuzohet nga lëvizja #MeToo e Indisë.

"MeToo" apo "Edhe unë" është një lëvizje ndërkombëtare kundër ngacmimeve dhe sulmeve seksuale.

Akbar tha përmes një deklarate se ka vendosur t'i sfidojë "akuzat e rreme" kundër tij, andaj "e ndjen se është e përshtatshme të largohet nga detyra".

Akbar ka redaktuar gazeta të ndryshme në gjuhën angleze në Indi, të tilla si The Telegraph dhe The Asian Age.

Akuzat e para kundër tij i ka ngritur javën e kaluar gazetarja indiane, Priya Ramani, dhe më pas kanë pasuar të tjera.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...