Aksidenti me 189 të vdekur, hetuesit kanë dëgjuar “fishkëllima” – mund të japin përgjigjen pse u rrëzua aeroplani! - Bota Sot
Aksidenti me 189 të vdekur, hetuesit kanë dëgjuar “fishkëllima” – mund të japin përgjigjen pse u rrëzua aeroplani!

Azia

Aksidenti me 189 të vdekur, hetuesit kanë dëgjuar “fishkëllima” – mund të japin përgjigjen pse u rrëzua aeroplani!

Më: 31 tetor 2018 Në ora: 10:00
Aeroplani që u rrëzua

Hetuesit indonezianë të cilët po kërkojnë regjistruesit e aeroplanit të “Lion Air” kanë dëgjuar disa “fishkëllima” që mund t’i çojnë ata tek pajisjet dhe t’u përgjigjen pyetjeve se pse Boeing 737 MAX 8 u rrëzua duke vrarë 189 njerëz.

Sipas mediave të huaja, Haryo Satmiko, zëvendës drejtor i Komitetit Kombëtar të Sigurisë së Transportit, i ka thënë CNN-së se, ndërsa “fishkëllimat” ishin zbuluar, hetuesit kishin nevojë për më shumë “përpjekje teknike” për të gjetur vendndodhjen e saktë të të ashtuquajturave “kuti të zeza”.

Pjesë të vogla të mbeturinave dhe mbetjeve të disa njerëzve në bordin e aeroplanit janë marrë nga ujërat larg Xhakartës, por trupi kryesor i aeroplanit ka munguar që nga zhdukja nga radari të hënën rreth orës 6:30 të mëngjesit në kohën lokale.

Image

Ir. Suryanto, kreu i Komitetit Kombëtar të Sigurisë së Transportit, i tha televizionit indonezian TVOne të martën se “fishkëllimat” ishin zbuluar jo më larg se tre kilometra nga grupi i tetë pikave të kërkimit aktual.

Të mërkurën, Hadi Tjahjanto, komandant i Forcave të Armatosura të Indonezisë, i tha transmetuesit të njëjtë se anijet e kërkimit do të përqendroheshin në një pikë të caktuar që ata besojnë se “fishkëllimat” mund të vijnë.

Nëse këto “fishkëllima” janë me të vërtetë nga regjistruesit e të dhënave të fluturimit të aeroplanit, supozohet se hetuesit do të jenë në gjendje të përdorin pajisjet për të përcaktuar se çfarë saktësisht ka shkaktuar rrëzimin e aeroplanit.

Image

Ndërkohë, disa media kanë raportuar se aeroplani i “Lion Air” që u rrëzua në Indonezi të hënën në mëngjes (29 tetor) fluturoi në mënyrë të çrregullt gjatë një fluturimi mbrëmjen e mëparshme, kur përjetoi një “problem teknik”, sipas të dhënave nga faqja e fluturimit në internet FlightRadar24.

Në rrugëtimin e radhës, aeroplani u “zhyt” në det disa minuta pas ngritjes nga Xhakarta dhe të gjithë 189 njerëz në bord dyshohet të jenë të vdekur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...