“Normalizimi është tradhti”, motoja e re e protestave në Gaza - Bota Sot
“Normalizimi është tradhti”, motoja e re e protestave në Gaza

Azia

“Normalizimi është tradhti”, motoja e re e protestave në Gaza

Më: 17 nëntor 2018 Në ora: 06:24
Gaza

Rreth 8 mijë palestinezë protestuan në 5 zona të ndryshme të kufirit të Gazës, si vazhdim i protestave të quajtura “Marshi i Rikthimit” dhe që zhvillohen rregullisht çdo të premte, që prej 30 Marsit.

Të paktën 14 palestinezë kanë mbetur të plagosur gjatë përplasjeve përgjatë kufirit, sipas burimeve nga Ministria palestineze e Shëndetësisë, ndërsa dyshohet edhe për një tjetër të vrarë.

Protesta e kësaj jave u mbajt nën moton “Normalizimi është tradhti” dhe organizatorët u bënë thirrje protestuesve që të vazhdojnë këto demonstrime derisa “rrethimi” të hiqet.

“Pjesëmarrja e mijëra demonstruesve në marshime sot është një përgjigje për të gjitha përpjekjet për kërcënime dhe kontrabandë, që kanë për qëllim parandalimin e demonstratave. Populli palestinez do të vazhdojë përpjekjet e tij për të hequr rrethimin njëherë e përgjithmonë”, tha një zëdhënës i Hamasit.

Protestuesit vazhduan të djegin goma dhe të gjuanin me gurë drejt ushtarëve izraelitë. Gjenerali i Përgjithshëm Kamil Abu Rukun, dje, i ka dërguar një paralajmërim protestuesve të mundshëm të Gazës.

“Ne nuk do të tregojmë përmbajtje dhe nuk do të jemi të butë ndaj askujt që shkel urdhrat e mëposhtëm: Cilido që afrohet në një distancë prej 100 metrash nga gardhi, do të vihet në rrezik dhe unë sugjeroj që të zgjoheni dhe të kuptoni se Hamasi dhe organizatat e tjera terroriste po ju çojnë në buzë të humnerës. Kuptoni këtë para se të jetë tepër vonë”, tha Rukun.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...