Lojë e madhe e Prishtinës, por e pafat kundër italianëve - Bota Sot
Lojë e madhe e Prishtinës, por e pafat kundër italianëve

Basketboll

Lojë e madhe e Prishtinës, por e pafat kundër italianëve

Nga: Kemajl Goca Më: 6 mars 2019 Në ora: 22:41
Pallacanestro Varese - Prishtina

Lideri i Kampionatit të Kosovës, Z Mobile Prishtina, bëri lojë të madhe, por e pafat që të fitoi sfidën në duel me ekipin nga Italia, Pallacanestro Varese. Prishtina pësoi humbje me rezultat 80:77 (25:12, 12:20, 15:28, 28:17) nga Pallacanestro Varese, në ndeshjen e parë të tetës së finales së FIBA Europe Cup në basketboll. Ndeshje e fortë është zhvilluar në Qendrën e Rinisë dhe të Sportit në Prishtinë.

Në një atmosferë të zjarrtë mbi 2 mijë shikues, panë një rivalitet të madh dhe me kthesa në rezultat. Z Mobile Prishtina tregoi fuqinë e saj por e pafat. Atmosferë  drithëruese në palestër, Prishtina jashtëzakonisht e mirë sidomos në çerekun e dytë dhe të tretë. Në çerekun e parë, italianët zotëruan  lojën dhe udhëhoqën edhe me 13 pikë (12:25), duke krijuar përshtypje se me lehtësi do të ia dalin nga sfida në kryeqytet. Kështu nuk ndodhi, sepse minutat vijues ishin në favor të Prishtinës, kur u konsuliduan dhe i dhanë zjarr lojë.

Me kalimin e minutave, ndeshja fiton në tempo dhe bardhekaltrit gradualisht ofrohen në rezultat (23:27). Në minutën e 20-të, Prishtina në disavantazh me 32:37, por çereku i tretë ka qenë eksploziv. Prishtina luante me gjithë arsenalin e saj, në anën tjetër edhe përkrahja e madhe e tifozëve ka qenë aleati i fortë, veçmas “Plisat”.

Në minutën e 30-të, Prishtina në epërsi me tetë pikë (60:52) dhe në anën tjetër atmosferë brilante nga tifozët.  Lojë e madhe e Prishtinës që e vunë në siklet Varesen, një ekip me traditë që dhjetë herë ka fituar titullin në Itali. Dhjetë minutat e fundit, minutat drithëruese, luftohej për çdo top dhe për fitore. Te dyja palët luftonin me tërë fuqinë që kishin.   

Në minutën e 32-të Prishtina në epërsi me 10 pikë (65:55), ndërsa ngushtohet rezultatin në 68:61 (34’). Në minutën e 35-të, rezultati 72:66,  që shtoi ethet në mesin e të pranishmëve. Ndërkohë ngushtohet në 72:69 dhe  lojë dramatike deri në fund. Në minutën e 36-të skuadra italiane barazon rezultatin në 72:72 përmes një treshe dhe ndeshja bëhet edhe më e paqartë. Minutat e fundit në drithërima!

Një minutë pa përfunduar takimi rezultati 77:76 në favor të Prishtinës. Varese me pas kalon edhe në epërsi me 77:78, duke habitur të gjithë të pranishmit. Ekipi italian fiton me 80:77 ndaj Prishtinës, ndërsa pas një jave luhet sfida e kthimit në Varese. Basketbollisti Dominique Archie me 22 pikë ka qenë më efikasi te italianët dhe Dardan Berisha me 21 te Prishtina.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...