Raptors mposhtin Warriors dhe e nisin me fitore finalen e NBA - Bota Sot
Raptors mposhtin Warriors dhe e nisin me fitore finalen e NBA

Basketboll

Raptors mposhtin Warriors dhe e nisin me fitore finalen e NBA

Më: 31 maj 2019 Në ora: 12:15
Foto

Skuadra kanadeze ka krijuar epërsinë prej 1-0 në ndeshje në serinë finale të NBA.

Fillim fantastik për Toronto Raptors në finalen e madhe që triumfuan 118-109 ndaj Golden State Warriors në ndeshjen e parë.

Skuadra kanadeze, që për të parë është në finale, e nis me këmbën e mbarë ndaj ekipit që ka dominuar në basketbollin amerikan në vitet e fundit.

Dueli i luajtur në Scotiabank Arena të Torontos, ishte i barabartë deri në çerekun e katërt, aty ku Raptors arritën të bënin dallimin për të siguruar edhe fitoren e parë.

Sthephen Curry ishte basketbollisti më i saktë në këtë sfidë me 34 pikë të realizuara, por që nuk mjaftuan për skuadrën e tij për të shmangur disfatën.

Ndërkohë më meritori për triumfin e Raptors ishte Paul Siakam me 32 pikë të realizuara ndërsa Kawhi Leonard shtoi 23 pikë të tjera.

Edhe ndeshja e dytë do të luhet në fushën e Raptors, para se seria finale të zhvendoset në Oakland.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...