NBA: Warriors fitojnë ndaj Raptors, barazohet seria finale - Bota Sot
NBA: Warriors fitojnë ndaj Raptors, barazohet seria finale

Basketboll

NBA: Warriors fitojnë ndaj Raptors, barazohet seria finale

Më: 3 qershor 2019 Në ora: 10:31
Ilustrim

Çfarë dueli mes Golden State Warriors dhe Toronto Raptors në finalen e madhe të NBA. Në përballjen e dytë të zhvilluar në “Scotiabank Arena” të Torontos, kampionët në fuqi arritën të triumfonin me vështirësi 104-109, duke barazuar serinë 1-1, çka u jep avantazh për dy takimet e radhës që do të zhvillohen në Oakland.

Skuadra e drejtuar nga Steve Kerr ia doli përballë kampionëve të Lindjes edhe pa Kevin Durant, që vazhdon të qëndrojë në infermieri, por shqetësuese mbetet gjendja fizike e Klay Thompson, që u largua nga parketi me probleme në bicepsin femoral.

Raptors e nisën mirë takimin, duke kryesuar madje deri +12 pikë në mesin e periodës së dytë, por edhe në këtë rast diferencën e bëri përgatitja psikologjike e kampionëve në fuqi, që arritën të kthenin lojën në krahun e tyre dhe falë një trepikëshi të Iguodalas 6 sekonda para rënies së sirenës, që e çoi rezultatin 104-109, shuan shpresat e vendësve për të marrë fitoren e dytë në shtëpi.

Spikati për Raptors edhe në këtë takim Kawhi Leonard me 34 pikë, 3 asiste dhe 14 rikuperime, fatkeqësisht pa mundur t’i gëzohej fitores, ndërsa për Warriors më të mirët rezultuan Klay Thompson dhe Stephen Curry, respekivisht me 25 dhe 23 pikë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...