E dhimbshme ku luhej sporti në Kosovë, ja ku rrinin shikuesit! Mehmeti: Fatkeqësisht sot shumë pak flitet - Bota Sot
E dhimbshme ku luhej sporti në Kosovë, ja ku rrinin shikuesit! Mehmeti: Fatkeqësisht sot shumë pak flitet

Basketboll

E dhimbshme ku luhej sporti në Kosovë, ja ku rrinin shikuesit! Mehmeti: Fatkeqësisht sot shumë pak flitet

Nga: Kemajl Goca Më: 3 maj 2020 Në ora: 15:11
E dhimbshme ku luhej sporti në Kosovë, ja ku rrinin shikuesit

Të harrosh historinë e dhimbshme të Kosovës në vitet e 90-ta është njësoj sikur të vrasësh veten!

Pa shumë koment, e paraqesim një fotografi të vitit 1997, se ku luhej basketbolli i Kosovë, në sallë të improvizuar dhe ja si e përcillni shikuesit një ndeshje, gjithnjë me frikë se po futen milicia e regjimit serb e po i rrihte.

“Viti 97 në sallat e shkollave fillore. Me mikun, bashkëlojtarin, ‘kundërshtarin’ tim të dashur Valentin Spaqi dhe plot tjerë shokë anë e mbanë Kosovës duke i tregu okupatorit serb se sportin nuk kanë shans ta ndalin.

Fatkeqësisht sot shumë pak flitet për këto vite, 1991-1998”, shkruan Artan Mehmeti, ish basketbollisti më i mirë në Kosovë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat