Ja emrat e lojtarëve të KB Prishtinës, heronjtë e sportit që iu kundërvunë agresorin serb

Basketboll

Ja emrat e lojtarëve të KB Prishtinës, heronjtë e sportit që iu kundërvunë agresorin serb

Nga: Kemajl Goca Më: 30 qershor 2020 Në ora: 16:33
Ja emrat e lojtarëve të KB Prishtinës, heronjtë e sportit që iu kundërvunë agresorin serb

Ish basketbollisti Agon Fehmiu dhe komentatori sportiv, tregon emrat e klubit të basketbollit Prishtina në vitin 1994-1995, gjeneratës së sakrificës dhe rezistencës kundër pushtuesit serb.

“Sezoni 1994/95 KB Prishtina (nga e djathta në të majtë - lartë) Veton Kajtazi (kryetar i Klubit), Blerim Vuniqi (kapiten), Agon Fehmiu, Baton Murati, Labinot Cerrabregu, Arben Fetahu, Mezjinolli, Ibrahim Karabegu (trajner)... (nga e djathta në të majte - ulur) Osman Breca (drejtor i klubit), Blerim Krasniqi, Arben Agai, Artan Çerkini, Ismajl Kokaj, Blerand Stavileci”, komenton Fehmiu. 

Kjo gjeneratë meriton medaljen e artë të rezistencës, luajtën pa kushte por me vullnet e më zemër të madhe dhe asnjëherë nuk u ndalën, nuk u mërziten as për kërcënimet që vinin nga pushtuesi serb por ia dolën me sukses t’i zhvillojnë garat e Republikës së Kosovës.

Këta janë luftëtarët apo heronjtë të sportit të Kosovës, që iu kundërvunë agresorin serb.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat