Bashkimi përballë Prishtinës në finalen e Kupës

Basketboll

Bashkimi përballë Prishtinës në finalen e Kupës

Më: 2 shkurt 2021 Në ora: 11:34
Bashkimi përballë Prishtinës në finalen e Kupës

Java e parë e muajit shkurt do të karakterizohet me garat në Final 8 Kupën e Kosovës Vllesa&Pagesa.

Të dielën nga ora 14:00 do të zhvillohet finalja mes Bashkimit dhe Prishtinës në konkurrencën e femrave. Prizrenaset kanë mundur Penzën në gjysmëfinale, kurse prishtinaset kanë eleminuar Vëllaznimin.

Bashkimi dhe Prishtina ishin përballur edhe në finalen e Kupës të edicionit të kaluar, ku triumfuan vashat nga Prizreni, ashtu siç triumfuan edhe në Superkupë.

Sa i përket formës në këtë edicion, Bashkimi ka 11 fitore dhe një humbje në Superligë, derisa Prishtina tetë fitore dhe katër humbje.

Përballjet ndërmjet këtyre dy skuadrave në vitet e fundit kanë qenë shumë interesante, pasi të dy skuadrat kanë luftuar për trofetë e basketbollit të Kosovës.

Bashkimi ka fituar pesë herë trofeun e Kupën, kurse Prishtina 11 herë, duke përfshirë edhe trofetë me Universitetin e Prishtinës.

Të dy skuadrat kanë bërë ndryshime në këtë edicion dhe me përforcimet, përballja e së dielës pritet të jetë shumë interesante.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat