​Ngjarja e madhe evropiane në Mitrovicë, 6 skuadra duan biletën e kualifikimit për në Europe Cup

Basketboll

​Ngjarja e madhe evropiane në Mitrovicë, 6 skuadra duan biletën e kualifikimit për në Europe Cup

Më: 27 shtator 2022 Në ora: 10:46
Foto ilustrim

Nga sot deri më 30 shtator, në Mitrovicë do të zhvillohen kualifikimet e FIBA Europe Cup, gjegjësisht Grupi A, ku gjashtë skuadra do të garojnë për një vend.

Sot do të zhvillohen dy ndeshje çerekfinale, kurse Sporting Lisbona dhe Anëerp i Belgjikës janë kualifikuar direkt në gjysmëfinale.

Sfida e parë do të jetë ndërmjet Petrolina AEK dhe Thor nga ora 17:00, ndërsa ndeshja që po pritet me interesim të madh ndërmjet Gottingen dhe Trepçës, zhvillohet nga ora 20:00. Fituesi i kësaj ndeshje do të përballet me Sportingun. Të mërkurën zhvillohen ndeshjet gjysmëfinale, ndërsa të premten finalja e madhe, ku do të mësohet se kush do të kualifikohet në grupet e FIBA Europe Cup.

Pesë skuadrat e huaja kanë arritur dhe janë akomoduar tashmë, ndërsa kanë zhvilluar stërvitjet e para në “Minatori”.

‘Xehetarët’ janë nënkampionë të Kosovës dhe fitues të Kupës, kurse këtë edicion në Superligë e kanë nisur me tri fitore në tri ndeshje.

Interesimi në qytetin e Mitrovicës është i madh, ndërsa biletat kanë filluar të shiten. Çmimi është 10 euro për të gjitha ndeshjet.

Kjo është hera e parë që do të zhvillohet një ngjarje e tillë në Mitrovicë dhe kjo është pjesëmarrja e parë e mitrovicasve në FIBA Europe Cup.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat