Trajnerët e Kosovës në Turqi

Basketboll

Trajnerët e Kosovës në Turqi

Më: 30 nëntor 2022 Në ora: 15:41
Trajnerët e Kosovës në Turqi

Federata e Basketbollit e Kosovës (FBK) ka marrë ftesë nga Federata e Basketbollit të Turqisë, ku nga 1 deri më 4 dhjetor, katër trajnerë të Kosovës do të qëndrojnë në Stamboll, me qëllimin “Vizita Vëzhguese e Trajnerëve”.

Në kuadër të aktivitetit të Vizitës së Vëzhgimit të Trajnerëve, është planifikuar të vëzhgohet nga afër Federata e Basketbollit e Turqisë, strukturat sportive dhe ambientet e klubeve më të mëdha evropiane, si dhe të pwrcillen nga afër ndeshjet e basketbollit.

Nga Kosova do të marrin pjesë: Driton Obërtinca, Tokjona Rexhaj, Elbesar Gështenja dhe Granit Makolli.

Ky aktivitet organizohet në kuadër të Projektit FIBA YDF “Youth Development Fund”, ku bënë pjesë edhe Federata e Basketbollit e Kosovës.

Ky projekt është planifikuar që të krijojë përvojë ndërkombëtare për komunikim kulturor për fëmijët e përzgjedhur, trajnerët dhe menaxherët të cilët kanë potencial në basketboll.

Projekti i mbështetur nga FIBA është i akorduar së bashku me Federatat nacionale të Turqisë, Bullgarisë, Rumanisë dhe Maqedonisë Veriore. Pjesëmarrës të projekteve do të jenë vajzat dhe djemtë të grupmoshave U-12 dhe U-13 të cilët kanë potencial dhe talent për tu bërë basketbollist/e në të ardhmen.

FBK dhe FIBA YDF kanë bashkëpunim që nga viti 2016, bashkëpunim ky, i cili ka ndihmuar në zbulimin e talenteve të rinj, edukimin e trajnerëve dhe ngritjen profesionale tek lojtarët.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat