Njihuni me Resmijen që tmerronte klubet serbe, ja sa ka ndryshuar me pamje! - Bota Sot
Njihuni me Resmijen që tmerronte klubet serbe, ja sa ka ndryshuar me pamje!

Basketboll

Njihuni me Resmijen që tmerronte klubet serbe, ja sa ka ndryshuar me pamje!

Nga: Kemajl Goca Më: 24 korrik 2017 Në ora: 13:28
Resmije Juniku në vitet e 80-ta

Ikonë e basketbollit të Kosovës. Resmi zor që lind më për karakteristikat e saja që ka pasur në lojën e basketbollit. ish-basketbollistja e mirënjohur, Resmie Juniku, ka qenë një ari i asaj periudhe në fushën e basketbollit apo një ‘barut’ tmerrues për rivalet sidomos për klubet serbe. Ajo luajti me vetëmohim të pashoq në Universitetin e Prishtinës, e cila ka qenë krenari e kudo shqiptarëve në ato vitet e arta, kur ky klub garonte në Ligën e Parët të shtetit që nuk ekziston më. Resmija në një ndeshje kishte shënuar 10 treshe, ndërsa e gjatë është vetëm 162 centimetra.    

Një emër që ende kujtohet, një ‘bombarduese”. Iu paraqesin disa foto të viteve të 80-ta dhe disa të këtyre viteve, se sa ka ndryshuar në pamje ikona!  Resmije ka qenë gjeneratë e shkëlqyshme së bashku me Xhevahire Mustafën, Xhemile Berisha, Serbeze Perani, Shemsije Stublla, Jelica Komnenoviq etj.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat