S’ka kohë për të humbur - Bota Sot
S’ka kohë për të humbur

Basketboll

S’ka kohë për të humbur

Nga: Blerim Krasniqi Më: 4 gusht 2017 Në ora: 19:11
Blerim Krasniqi

Debate

Kundër Maqedonisë, basketbollistët tanë treguan një shpirt dhe trup unik, ku dhe në momente tejkalohej vetvetja. Treguan se grupi është parasegjithash. Nën një udhëheqje fantastike të kapitenit (Dardan Berisha) i cili e deshi fitoren më shumë se çdo gjë tjetër. I udhëhoqi shokët në një betejë të vërtet ndaj një kundërshtari që në “thonjëza” (gjëja se nuk ka qenë e kompletuar) është shumë e papërshtatshme, çka u vërejt dhe në momentet e fundit të takimit. Mirëpo, ajo çka është më e rëndësishme, tani që mos të bjerë një eufori dhe grupi të jetë në këmbët të shëndosha. Menjëherë të mendohej në kundërshtarin e radhës të Estonisë. Duhet analizuar lojën e tyre në detaje dhe me u përgatitë maksimalisht për takimin e radhës.

Lojtarët të cilët patën minutazh më të theksuar më u rikuperuar dhe me iu kthye freskinë e duhur, ndërsa ata të cilët patën më pak minutazh, me prit me padurim që t’i dalin në ndihmë grupit. Se s’ka kohë për të humbur. Ecim tutje. Sepse kjo është një mobilizim, nëse shfrytëzohet pozitivisht, nuk i kap euforia, edhe pse i kam komplimentuar tërë kohën dhe ka qenë për kompliment, ka qenë një fitore e madhe, me Estoninë është diçka tjetër. Estoninë e kam parë në dy ndeshje, një ekip shumë kompakte, jo me një gjatësi të theksuar, ka lojtarë që i kryejnë detyrën me shumë përgjegjësi dhe...

(Tekstin e plotë mund ta lexoni të shtunën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot” në diasporë dhe Kosovë)

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat