Federata e Basketbollit të Bosnjës i kërkon falje Kosovës, kritikon shtetin për ndërhyrje në sport - Bota Sot
Federata e Basketbollit të Bosnjës i kërkon falje Kosovës, kritikon shtetin për ndërhyrje në sport

Basketboll

Federata e Basketbollit të Bosnjës i kërkon falje Kosovës, kritikon shtetin për ndërhyrje në sport

Më: 13 gusht 2018 Në ora: 21:37
Basketbollistët e rinj të Kosovës patën telashe për t’u pajisur me viza të Bosnjës, por më në fund ata arritën të siguronin ato dhe u bënë pjesë e Kampionatit.

Federata e Basketbollit të Bosnje dhe Hercegovinës njoftuan me rastin e zhvillimeve të fundit rreth lojtarë të rinj nga Kosova, të cilëve nuk u ishin lëshuar vizat për të hyrë në këtë vend.

Basketbollistët e rinj të Kosovës patën telashe për t’u pajisur me viza të Bosnjës, por më në fund ata arritën të siguronin ato dhe u bënë pjesë e Kampionatit.

“Është situatë e pakuptueshme dhe e papranueshme e sportit”, shkruan në fillim të kërkim-faljes teksa akuzon shtetin për ndërhyrje në sport”.

“Askush, absolutisht askush, nuk dëshiron në këtë vend të diskutoj seriozisht çështjen e cila është pothuajse e pamundur për të gjetur një krahasim, jo vetëm në vendet e Evropës, por edhe më gjerë. E gjithë kjo, megjithatë, mund të jetë ende më keq dhe më e vështirë me basketbollin. Basketbolli, që deri para pak kohësh ishte sporti më i organizuar në BeH. Shteti nuk ndihmoi në mënyrë organizative dhe ne ia dolëm që të mbajmë hapin me vendet tjera të zhvilluara në njëfarë mënyre. Mundi dhe përpjekjet tona janë njohur jashtë BeH-së, veçanërisht në FIBA”, shkruan në deklaratën e Bosnjës.

Por, FBBH thotë se gjithçka po shkonte për së mbari deri tek Kampionati i fundit Evropian, Divizioni B, për U16.

“Të 24 përfaqësueset arritën në Sarajevë. Nuk kishte ndonjë problem me ndonjë kombëtare, por Ministria e Punëve të Jashtme në mënyrë të pashpjegueshme dhe tërësisht jobindës, kishin refuzuar të japin viza për djemtë e përfaqësueses e Kosovës. Duke hedhur poshtë të gjitha akuzat si të pabaza, duam të theksojmë se i gjithë Bordi Menaxhues i Federatës unanimisht miratoi vendimin në seancën e mbajtur më 2 dhjetor 2017 për të aplikuar rreth organizimit të kampionatit në fjalë. Por, Por, për arsye që për ne janë të panjohura, ministri i Jashtëm i Bosnjës, Igor Crnadak, nisi të zhvillojë hetime private me qëllimin e vetëm që të mos ua lëshojë vizat. Pas disa intervenimeve nga brenda, por edhe nga institucione ndërkombëtare, më në fund u pajtua dhe reprezentacioni i Kosovës arriti me dy ditë vonesë, dhe vetëm duke iu falënderuar qëndrimit të FIBA-s që të shpëtojë kampionati, reprezentacioni i Kosovës do ta kompensojë kohën e humbur”, shkruan më tutje në njoftimin.

Deklarata vuri në dukje se pas ndërhyrjes së institucioneve të shumta kombëtare dhe ndërkombëtare, në veçanti duke pasur parasysh miratimin përfundimtar të ekipit të Kosovës, kjo e fundit mbërriti dy ditë me vonesë.

“Aleanca jonë me siguri do të dënohet me rigorozitet, e cila do të na çojë në një situatë edhe më të keqe se sa është tani. Më e keqja ishte në të gjithë këtë shtet, ne sigurisht nuk do të ndihmojë, dhe tani këtu pengohet. Nëse dikush mërzit le poshtë, sepse për sa kohë është e pamundur për të punuar. Ne na vjen keq dhe kërkoj falje për të gjithë ata që kanë pasur shqetësim për shkak të kësaj procedure plotësisht të pa precedent të Ministria e Punëve të Jashtme”, në fund të njoftimit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...