Ginobili pensionohet nga basketbolli - Bota Sot
Ginobili pensionohet nga basketbolli

Basketboll

Ginobili pensionohet nga basketbolli

Më: 28 gusht 2018 Në ora: 14:19
Ginobili

Një tjetër legjendë e basketbollit në NBA, njofton largimin nga ky sport.

Manu Ginobili njoftoi tërheqjen nga basketbolli pas 23 vitev karrierë.

41-vjeçari argjentinas, i konsideruar gjerësisht si basketbollisti i huaj më i suksesshëm në historinë e NBA-së, është i vetmi lojtar joamerikan që ka fituar 4 kampionate dhe një medalje të artë olimpike.

Ai është shpallur gjithashtu lojtari më i mirë i “All Star Games” në vitet 2005 dhe 2011, ndërsa “Lojtari i 6 më i mirë i vitit” në 2008.

“Ishte një udhëtim i mrekullueshëm, – shkroi ai në Twitter. – Përtej edhe ëndrrave të mia më të çmendura”.

Ginobili e nisi karrierën si profesionist në vitin 1995 në Argjentinë, përpara se të zhvendosej në Itali.

Ai iu bashkua Spursave në sezonin 2002-2003, duke nisur kështu edhe aventurën amerikane e cila do t’i jepte atij kurorën e kampionit plot katër herë mes viteve 2003 dhe 2014, ndërkohë që ndihmoi Argjentinën të fitonte medaljen e artë olimpike në Athinë, në vitin 2004.

Ginobili ka luajtur 1057 ndeshje të sezoneve të rregullta, si dhe 218 ndeshje në play off me Spurs, duke u renditur kështu në pesëshen kryesore të të gjitha kohërave për ekipin nga Teksas, me 14043 pikë, 4001 asistime dhe 1392 topa të vjedhur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...