Kështu dukej liga e Kosovës në basketboll në vitin 1992! - Bota Sot
Kështu dukej liga e Kosovës në basketboll në vitin 1992!

Basketboll

Kështu dukej liga e Kosovës në basketboll në vitin 1992!

Nga: Kemajl Goca Më: 1 tetor 2018 Në ora: 13:09
Ilustrim

Para 26 viteve (1992) liga e Kosovës në basketboll nuk kishte më shumë se tetë ekipe dhe kampionati zhvillohej ashtu siç mundej në salla të improvizuara, pasi që okupatori serb kishte uzurpuar palestrat sportive.

Liga e Kosovës numëronte tetë ekipe, si Prishtina, Besa e Pejës, Trepça nga Mitrovica, Besiana, Vëllaznimi i Gjakovës, Bashkimi nga Prizreni, Ylli nga Theranda dhe Konasporti nga Prizreni.

Image

Tabela e vitit 1992

 Tash Superliga e Kosovës është ndryshe në basketbollin e meshkujve, pra vetëm Prishtina, Trepça, Bashkimi dhe Ylli garojnë në Superligë, ndërsa të tjerat nuk janë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...