Prishtina shkatërron ekipin ukrainas - Bota Sot
Prishtina shkatërron ekipin ukrainas

Basketboll

Prishtina shkatërron ekipin ukrainas

Nga: Kemajl Goca Më: 7 nëntor 2018 Në ora: 19:46
Pamje nga ndeshja, Dardan Berisha në veprim

Z Mobile Prishtina shkatërroi me rezultat 92:73 (21:15, 25:26, 31:16, 15:14, 15:16) ekipin  Cherkaski Mavpy, që u zhvillua në palestrën e sportit në Vilnius të Lituanisë. Fitore domethënëse e Prishtinës dhe që i siguroi vizën për më tutje, pra në mes 16-të më të mirëve në FIBA Europe Cup në basketboll. Bardhekaltrit shënuan fitoren e tretë në grupin E të kualifikueseve dhe “blindojnë” vendin e dytë me 7 pikë, ndërsa Bakken Bears nga Danimarka prinë me 8 pikë, kurse Cherkaski Mavpy është në vend të tretë me 5 pikë dhe Steaua e fundit me 4.

Cherkaski Mavpy dhe Steaua nuk kanë as shpresë më për vend të dytë, kurse Prishtina është e qetë, tani pret takimet e fundit pa ndonjë stres.  Në ndeshjen mes Cherkaski Mavpy dhe Prishtina vetëm në 20 minutat e parë u zhvillua rivalitet i madh.  Fillimisht ukrainasit udhëhoqën me 2:0 dhe 5:4,  por Prishtina se shpejti konsolidohet dhe arrin të kaloi në epërsi me pesë pikë dallim (7:12).  Cherkaski Mavpy mundohet me të gjitha forcat dhe e ngushton rezultatin në tri pikë (13:16) pikërisht në minutën e 9-të. Gjatë kësaj periudhe të lojës basketbollisti Divine Myles ishte ndër më të dalluarit dhe më i merituarit për epërsinë e skuadrës më të trofeshme në vendin tonë.

Çereku i parë përfundoi me rezultat 15:21 në favor të Prishtinë, ndërsa në minutën e 12-të u barazuan shifrat në 23:23.  Basketbollisti më i mirë në vendin tonë, Dardan Berisha, me bashkëlojtarë dhanë maksimumin në minutat vijues dhe sa vinin e kalonin minutat ata shtonin epërsinë. Në minutën e 25-të, Prishtina në epërsi me 10 pikë (48:58), duke e thelluar edhe në 19 pikë (50:69) në minutën e 28-të. Cherkaski Mavpy nuk kishte fuqi t’i kundërvihet bardhekaltërve që administruan lojën për mrekulli. Në minutën e 38-të, Prishtina në epërsi me 20 pikë (69:89) dhe gjithçka  ishte e qartë sa i përket fituesit. Basketbollisti A.J. Davis me 26 pikë ka qenë më i merituari për fitoren e madhe, i ndihmuar nga Berisha me 16 sosh, Myles 14 etj. ndërsa te ukrainasit Brandon Young ka qenë me efikasi me 17 pikë të realizuar.

Cherkaski Mavpy-Prishtina 73:92

Cherkaski Mavpy: Chumakov 9, Otverchenko 3, Skapintsev 11, Tkachenko 5, Young 17, Arnet 4, Cokley 16, Kolchenko 3, Ruslov dhe Voievoda 5.

Z Mobile Prishtina: Berisha 16, Boukichou 12, Davis 26, Mayfield 10, Myles 14, Anderson 3, Azemi, Bunjaku, Ismaili, Krestinin 11, Morina dhe F. Rugova.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...