Emrat e mëdhenj të sportit të Kosovës, kështu duken 23 vite para dhe 23 vite pas - Bota Sot
Emrat e mëdhenj të sportit të Kosovës, kështu duken 23 vite para dhe 23 vite pas

Boksi

Emrat e mëdhenj të sportit të Kosovës, kështu duken 23 vite para dhe 23 vite pas

Nga: Kemajl Goca Më: 12 janar 2019 Në ora: 17:09
Një foto para 23 viteve dhe një pas 23 viteve, janë të njëjtit individ: Në foton e lartë: Zahir Shabani, Mehmet Bogujevci e Xhevdet Peci. Në foto e poshtme: Xhevdet Peci, Mehmet Bogujevci e Zahir Shabani.

Asat e boksit! Emrat e mëdhenj të sportit të Kosovës, ish boksierët e gjeneratës së artë të Prishtinës, të viteve të 70-ta e të 80-ta, Mehmet Bogujevci, Xhevdet Peci dhe Zahir Shabani. Gjeneratë e artë që me shumë shokë me KBO Prishtinën fituan pesë herë titullin e kampionit dhe gjashtë herë të nënkampionit të ish Jugosllavisë.

Një foto para 23 viteve dhe një pas 23 viteve, janë të njëjtit individ. Para 23 viteve, pra në vitin 1995, Zahir Shabani ka qenë nënkryetar i Federatës së Boksit të Kosovës, post që e kishte mbajtur deri në vitin 2002, ndërsa sërish në këtë post ka qenë edhe në vitin 2010!

Shabani është njeriu që ka dhënë shumë në kohën e okupimit jo vetëm financiarisht për boksin, por në përgjithësi sportin. Në vitin 1995 e deri në luftë Bogujevci e Peci kanë qenë përkrah Shabanit, por jo edhe me poste, për shkak se siç thonë ishin emra dhe për t’iu shmang presionit nga regjimi kriminal serb.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...