Whyte ka një porosi për Klitschkon - Bota Sot
Whyte ka një porosi për Klitschkon

Boksi

Whyte ka një porosi për Klitschkon

Më: 13 janar 2019 Në ora: 12:13
Dillian Whyte

Boksieri britanik Dillian Whyte ka reaguar pas zërave të ditëve të fundit së ai do të jetë rivali i ardhshëm i një legjende të boksit, ukrainasit Wladimir Klitschko. Ky i fundit mund të rikthehet në ring të prill të këtij viti, pas dy vitesh mungesë.

“Jam gati të dueloj me Klitschko dhe ta mund me KO nëse ai vendos të rikthehet në ring dhe të duelojë me mua. Ai është një kampion i madh, por unë mendoj se tani është koha ime. Unë e di se si ta mund atë. Është njësoj si të hyj në shtëpinë e tij dhe t’i shqyej lavamanin”, tha Whyte.

30-vjeçari Dillian Whyte, 25 fitore e 1 humbje në karrierën e tij, vjen nga fitorja në duelin me Dereck Chisora, në dhjetor të këtij viti. Britaniku konsiderohet si kandidati kryesor për të dueluar ndaj patriotit të tij Anthony Joshua, kampionin e botës në peshën e rëndë.

Por duket se në skenë po rikthehet një ikonë e sportit të boksit, Wladimir Klitschko, tashmë 42 vjeç, 64 fitore  5 humbje në karrierën e tij. Por ukrainasi i ka humbur dy duelet e fundit, ndaj Fury e Joshua. Pasioni për sportin duket se po e detyron të ngjitet sërish në ring ikonën e dorezave.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...