Isufi dominohet totalisht nga kundërshtari, mposhtet për titull bote

Boksi

Isufi dominohet totalisht nga kundërshtari, mposhtet për titull bote

Më: 19 maj 2019 Në ora: 00:43
Meçi ndërmjet Bily Joe Saundersit dhe Shefat Isufit

Meçi ndërmjet Bily Joe Saundersit dhe Shefat Isufit për titull bote ne kategorinë super të mesme në versionin WBO u zhvillua në stadiumin e klubit Stevenage në Angli dh eishte meçi më i rëndësishëm për Isufin në karrierë.Por, Saunders, ish kampioni i botës në këtë divizion edhe një herë dëshmoi cilësinë e tij të lartë dhe u bë boksieri i parë britanik i cili mban titullin e kampionit të botës në dy kategori të peshave pas një kohe shumë të gjatë.

Saunders e kishte kontrolline meçit që nga fillimi dhe langoi disa goditje shumë të fuqishme ndaj Isufit në dy rundet e para, që i mundësuan jo vetëm të fitojë këto dy runde, por të dëhsmojë që nga fillimi se Isufi e ka po thuajse të pamundshme të fitojë me pikë në këtë meç.Në fakt Saunders përgjatë pesë rundeve të para dominoi plotësisht, jo vteëm që i fitoi me pikë, por edhe dëmtoi Isufin mjaft me goditje në trup dhe disa goditje në kokë. Në fakt, Isufi vetëm në rundin e gjashtë ishte në gjendje të qëllojë disa herë pak më mirë kundërshtarin e tij, transmeton Periskopi.

Rundet 7 dhe 8 ishin më të qeta, por Saunders kishte më shumë goditje të sakta dhe ishte e qartë se përveç një nokauti befasues, Isufi nuk kishte gjasë për fitore dhe për titull.Më pas u bë e qartë se “misioni” i Isufit në këtë meç ishte që ti mbijetonte 12 rundeve kundër Saundersit, që është arritje e madhe në vete dhe dëshmon për cilësinë dhe qëndrueshmërinë e tij.Mirëpo, fakti mbetet se ai vetëm një rund nga këta 12 e fitoi (rundin e gjashtë) dhe Saunders u shpall fitues me vendim unanim të gjyqtarëve dhe tashmë është kampion në kategorinë super të mesme në WBO.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat