UFC-240: Holloway mbron titullin edhe ndaj Edgar, kampion i padiskutueshëm - Bota Sot
UFC-240: Holloway mbron titullin edhe ndaj Edgar, kampion i padiskutueshëm

Boksi

UFC-240: Holloway mbron titullin edhe ndaj Edgar, kampion i padiskutueshëm

Më: 28 korrik 2019 Në ora: 09:53
Nga dueli mes Holloway dhe Edgar

Max Holloway mbrojti sot titullin kampion bote në peshën “featherweight” (pesha 61-66kg), duke mundur me vendim unanim të gjyqtarëve Frankie Edgar, duel i i vlefshëm për eventin UFC-240. Të tri gjyqtarët ishin në favor të Holloway: 48-47, 49-46 dhe 50-45.

Një triumf i merituar e amerikanit (21 fitore e 4 humbje në kafaz), që e mbron për të tretën herë titullin e këtij Divizioni, ku konfirmohet një përbindësh. Për Edgar kjo është humbja e 7-të në karrierë, ku ka arritur edhe 23 fitore e 1 duel pa rezultat.

Sfida e zhvilluar në Kanada isjhte mjaft e fortë në të 5 raundet, ku të dy sportistët shkëmbyen grushte pa fund mes tyre. Gjithsesi, përvoja e Holloway në sfida të tilla bëri diferencën në kafaz, teksa me goditjet e tij i shkaktuan mjaft dëmtime rivalit.

Edgar dha maksimumin në kafaz, hera-herës ishte i aftë të përballonte Holloway, por në fund u detyrua të pranojë fitoren. Amerikani pati epërsi në raundet e parë dhe duke parë se nuk e fitonte dot duelin me “KO” nisi të administrojë avantazhin, duke triumfuar me meritë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...