Emri i madh i sportit të Kosovës, ka ndryshuar aq shumë, fitues i medaljeve të Evropës dhe të Kampionatit Botëror

Boksi

Emri i madh i sportit të Kosovës, ka ndryshuar aq shumë, fitues i medaljeve të Evropës dhe të Kampionatit Botëror

Nga: Kemajl Goca Më: 11 korrik 2020 Në ora: 19:10
Sami Buzolli

Kosova si gjithmonë ka pasur sportistë të mëdhenj në secilën sport. 

Një emër që nuk harrohet, edhe sot përmendet me shumë krenari, është ish boksieri i gjeneratës së artë të Prishtinës, Sami Buzolli.

Legjenda ka ndryshuar shumë me pamje, sigurisht edhe janë në pyetje edhe vitet që kalojnë, por si boksier ka qenë fjala e fundit në vitet e arta, në fund të viteve 70-ta dhe të 80-ta, një profil i këtij kalibrit sot i mungon Kosovës. 

Image

Mehmet Bogujevci e Sami Buzolli

Buzolli  ka boksuar në kategorisë bantam, është dy herë nënkampion evropian apo fitues i medaljeve të argjendta dhe fitues i medaljes së bronztë në Kampionatin Botëror.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat