Tronditëse, ja çka ndodhë në banjo... - Bota Sot
Tronditëse, ja çka ndodhë në banjo...

Boksi

Tronditëse, ja çka ndodhë në banjo...

Nga: K. G. Më: 28 korrik 2020 Në ora: 16:20
Tronditëse, ja çka ndodhë në banjo...

Është shfaqur një video tronditëse, se si disa luftëtarë e përdorin një formë për të humbur peshë para një ndeshje të rëndësishme.

Ylli i UFC-së, Jorge Masvidal dokumentoi humbjen e tij në peshë dhe e postoi në YouTube. 

Videoja sa mahniti aq edhe tronditi tifozët e arteve marciale.
Kur Masvidal pranoi luftën me Kamaru Usman, ai e dinte se ai duhej të humbiste më shumë se 9 kilogramë në shtatë ditë, në mënyrë që të hynte në kategori.

Nutricionistët e tij menjëherë thanë që ai do ta bënte atë pa asnjë problem, dhe vetë Masvidal nuk dyshoi në rezultatin, sepse ai e bëri atë disa herë gjatë karrierës së tij.

Në të kaluarën, shpesh ndodhte që luftëtarët u sëmurën rëndë kur përdorin këtë metodë të humbjes së peshës, sepse të bie në një gjendje jashtëzakonisht të vështirë mendore dhe fizike. Pesë vjet më parë, luftëtari i famshëm Joanna Jendzejcek kaloi në ferr të vërtetë.

Tre vjet më parë, u shfaq një video e saj duke humbur peshë për mbrojtjen e parë të titullit UFC. Në atë kohë, UFC nuk lejonte që pamjet të dilnin në publik, megjithatë, ajo u bë e ditur në ditën kur Poli njoftoi se po linte ekipin e saj të nutricionistëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat