Kampioni i botës kthehet në fshatin e tij, aty ku nuk ka as internet e as telefon por qilima!

Boksi

Kampioni i botës kthehet në fshatin e tij, aty ku nuk ka as internet e as telefon por qilima!

Nga: K.Goca Më: 29 tetor 2020 Në ora: 14:31
Kampioni i botës kthehet në fshatin e tij, aty ku nuk ka as internet e as telefon por qilima!

Khabib Nurmagomedov, kampioni i botës në UFC, kthehet në fshatin e lindjes së tij. 

Fshati Sildi ndodhet afër kufirit me Çeçeninë dhe qyteti më i afërt është rreth 40 kilometra. Nuk ka internet, telefon dhe energjia elektrike është e dobët. 

Fshati ka shtëpi me rreth 200 banorë, që merren me bujqësi dhe blegtori. Një herë në muaj vjen një kamion vjen në fshat për të shpërndarë ushqimin e nevojshëm, sepse nuk ka dyqane.

Image

Ky luftëtar i madh nga Dagestani është krenar për origjinën e tij, nuk vuan nga luksi dhe nuk ka turp për vendin nga vjen. Në shtëpinë e tij modeste të rrënuar janë shtretërit prej metali, karriget plastike, qilimat e vjetër...

Ndërsa ish kolegët e tij janë duke u jetuar në vila të mrekullueshme, ndërsa ai e gjeti paqen me familjen e tij në malet e Dagestanit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat