Kampioni i botës, që emocionoi njerëzimin, ja me çfarë merret

Boksi

Kampioni i botës, që emocionoi njerëzimin, ja me çfarë merret

Nga: K.Goca Më: 21 nëntor 2020 Në ora: 12:28
Kampioni i botës, që emocionoi njerëzimit, ja me çfarë merret

Khabib Nurmagomedo është kampion i botës në UFC, kategoria e lehtë.  Luftëtari i UFC-së, është një njeri i thjeshtë dhe merret edhe me bujqësi.  

Një muaj më parë, ai i dha lamtumirën sportit, në të cilin u bë një nga më të mirët. 

“Zoti më dha gjithçka! Faleminderit këtyre djemve që punuan me mua! I detyrohem shumë ekipit tim.

Image

Kjo ishte lufta ime e fundit, unë nuk mund të kthehem më, pa babain tim. Unë fola me nënën time për tre ditë kur u dakorduam, unë premtova se kjo ishte lufta ime e fundit dhe ishte e gjitha”, ka thënë Nurmagomedov (32) në atëkohë.

Djaloshi nga Dagestani tani ka shumë më shumë kohë se zakonisht, kështu që ai vendosi të vizitojë studentët në qytetin e Derbentit. Ai bisedoi me ta për karrierën e tij, por edhe për atë që pason.

Ai tha se dëshironte të diplomohej në Fakultetin Ekonomik, dhe përveç kësaj ai tashmë kishte gjetur një profesion të ri.

Khabib jeton në fshatin Sildi, i vendosur në zonat rurale të Dagestanit, dhe është një zonë malore ku njerëzit merren kryesisht me bujqësi. Ky luftëtar do të bëjë të njëjtën gjë nga tani e tutje. Ai rrethoi pronën e tij dhe bleu një ‘thesar’.

“Jam duke mbaruar kolegjin. Do t'i kushtoja më shumë kohë arsimit. Kam blerë dele, do të doja të zhvillohem pak edhe në këtë drejtim. Unë kam edhe dema edhe lopë”, - tha Nurmagomedov.

Ai ka marrëdhënie të mira me Presidentin rus Vladimir Putin dhe a do të hyjë në politikë?

“Unë do të doja të merrja pjesë në diçka ku mund të jem i dobishëm, nuk është domosdoshëm për politikë serioze. Për momentin, unë mund të jem i dobishëm edhe pa qenë në politikë serioze, edhe kjo më mjafton”, tha mes të tjera ai.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat