Befason WBC

Boksi

Befason WBC

Më: 18 nëntor 2021 Në ora: 11:35
Befason WBC

World Boxing Council (WBC) ka befasuar me vendimin e saj të fundit. Ndryshe nga sa pritej, ajo nuk ka urdhëruar që Tyson Fury, kampion bote në peshën e rëndë në këtë kategori, të duelojë me Dillian Uajt, që mban titullin e përkohshëm.

Kur të gjithë prisnin që dy boksierët britanikë të kryqëzonin dorezat pranverën e ardhshme, WBC ka vendosur që të jetë vetë Fury, të zgjedhë rivalin e tij të radhës.

WBC ka frikë se mos Fury heq dorë dhe nxjerr vakant titullin kampion, duke qenë se ai dëshiron të duelojë me fituesin e revanshit Xhoshua-Usyk. Është e qartë që Dillian Uajt nuk ka famën e Fjurit, që garanton të ardhura të mira për WBC.

Të gjithë presin që Fury të duelojë me Joshua, një sfidë që mund të gjenerojë deri në 100 milionë dollarë nga sponsorët e biletat. Për këtë arsye, Dillian Uajt është lënë në pritje dhe do të jetë vetë Tajson Fjuri që do të vendosë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat